Czy okna PCV są energooszczędne?

Okna energooszczędne ograniczają straty ciepła i przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Podstawowym parametrem definiującym okna energooszczędne jest współczynnik przenikania ciepła Uw. W ostatnich latach, największą popularnością cieszą się okna PCV, które są trwałe, solidne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Ale czy są energooszczędne?

Na energooszczędność okien składa się typ pakietu szybowego i jego przenikalność cieplna określana wskaźnikiem Ug oraz rodzaj profilu okiennego i jego termoizolacyjność – Uf. Energooszczędne okna PCV to takie, w których współczynnik Uw nie jest wyższy niż 0,9 W/(m2K). Im ta wartość jest niższa, tym mniejsze będą straty energii i niższe koszty ogrzewania. Dla zachowania lepszych parametrów cieplnych stosuje się pakiety trzyszybowe wypełnione gazem szlachetnym oraz większą liczbę komór w profilach.

Konstrukcja okna a energooszczędność

Najcieplejszym elementem w całym oknie jest szyba, dlatego im większy jej udział, tym lepiej. Okna energooszczędne cechują się dużymi przeszkleniami i brakiem zbędnych przedziałów. W rankingu okien na Podkarpaciu najlepiej wypadają te, w których rama stanowi jak najmniejsza część okna. Popularnym rozwiązaniem są okna stałe, które pozwalają zachować jeszcze lepszy komfort termiczny.

Istotnym elementem w konstrukcji okna wpływającym na energooszczędność jest ramka dystansowa, która znajduje się pomiędzy poszczególnymi szybami. W ubiegłych latach powszechną praktyką było stosowanie aluminium, co jednak powodowało powstawanie mostków cieplnych na styku szyby z kształtownikiem okna. Ciepłe ramki powstają najczęściej z tworzyw sztucznych lub innych materiałów o niskiej przewodności cieplnej. Co ciekawe zastosowanie ciepłej ramy ogranicza zjawisko kondensacji pary wodnej – okna energooszczędne rzadziej się zaparowują.