Jak rozpoznać wysokiej jakości okna?

O jakości okien decyduje kilka parametrów, a mianowicie użyte do produkcji materiały, rodzaj profili i typ pakietu szybowego, a także okucia i uszczelki. Okna zawsze powinny być dostosowane do rodzaju budynku i wymogów, jakie wynikają z projektu. Obecnie najpopularniejszym rodzajem okien są okna PCV, które są wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Pomimo ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury zachowują nienaganny wygląd i kolorystykę przez wiele lat. Co ważne nie odkształcają się i zachowują stabilność wymiarową.

Współczynnik przenikania ciepła

Wybierając okna, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła — Uw powinien mieć możliwie najniższą wartość. Jest to bowiem wskaźnik określający ilość strat ciepła, jakie powstają na skutek różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Na wartość Uw wpływają współczynniki Uf dla profili i Ug dla pakietu szybowego. Dla domów energooszczędnych zalecane są okna o współczynniku Uw na poziomie nie wyższym niż 0,9 W/(m2K), co pozwala realnie wpłynąć na wysokość rachunków za ogrzewanie. Ważnym parametrem jest przepuszczalność energii promieniowania słonecznego – im wyższy wskaźnik g, tym więcej energii słonecznej przeniknie do wnętrza i nagrzeje pomieszczenia.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

O jakości okien energooszczędnych decydują zastosowane przez producenta rozwiązania, czyli typ wzmocnień, liczba komór w profilu oraz liczba tafli szkła. Obecnie najczęściej stosowane są profile sześciokomorowe z pakietami trzyszybowymi. Należy przy tym pamiętać, że najcieplejszym elementem okna jest szyba, a więc dobrym rozwiązaniem jest montaż okien z dużymi przeszkleniami. Rama okienna powinna stanowić jak najmniejszy udział procentowy w powierzchni okna – warto zrezygnować z dodatkowych szprosów czy też podziałów.