Na jakie elementy okna warto zwrócić uwagę?

Wybór okien do domu nie jest prostym zadaniem, tym bardziej że na rynku dostępne jest wiele różnych produktów różniących się właściwościami technicznymi i użytkowymi, a także ceną. Warto zatem porównać kilka najważniejszych parametrów, które mogą zadecydować o komforcie termicznym w domu oraz bezawaryjnej obsłudze.

PCV, drewno czy aluminium?

Obecnie największą popularnością cieszą się okna PCV, które obok okien drewnianych i aluminiowych stanowią największy udział w sprzedaży, co wynika z doskonałego stosunku ceny do jakości. Okna PCV charakteryzują się trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz zachowują nienaganny wygląd i kolorystykę przez wiele lat. Jako wiodący producent okien na Podkarpaciu oferujemy obszerny wybór kolorów, a także okna o strukturze drewna.

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik Uw definiuje szczelność okna – im jest niższy, tym lepiej. Na przenikalność cieplną okna wpływa zarówno rama, jak i zastosowany pakiet szybowy. Najlepiej wybierać okna z profilami wielokomorowymi oraz pakietami trzyszybowymi wypełnianymi gazem szlachetnym. Pomiędzy poszczególnymi szybami montowana jest ramka dystansowa, która powinna być wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej, na przykład z tworzywa sztucznego.

Zabezpieczenia

Dla podniesienia bezpieczeństwa domowników i lepszego zabezpieczenia mienia warto zainwestować w okna z okuciami antywłamaniowymi. Specjalne rygle i rolki przy próbie włamania mocniej dociskają zamki. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkami lub przyciskami, które otwierają okna dopiero po zwolnieniu blokady. W nowoczesnych oknach stosuje się także szyby antywłamaniowe pokryte specjalną folią, która zapobiega rozbiciu.