W jakich wnętrzach sprawdzą się przesuwne drzwi tarasowe?

Okna przesuwne są droższe od okien rozwieranych i rozwieralno-uchylnych, ale ich niekwestionowaną zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca wewnątrz pomieszczeń. Obecnie dominującym nurtem w nowoczesnym budownictwie są małe domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 120 m2 z otwartą i wszechstronną strefą dzienną. Okna tarasowe przesuwne doskonale się w ten trend wpisują – optycznie powiększają niewielką przestrzeń i pozwalają na większą swobodę aranżacji przy zachowaniu większych przeszkleń niż okna rozwierane.

Dlaczego warto zainwestować w okna przesuwne?

Trudno sobie wyobrazić nowoczesną przestrzeń bez dużych okien tarasowych. We współczesnym budownictwie dąży się bowiem do harmonii z naturą i tworzy się obiekty idealnie dostosowane do otaczającej przyrody. Okna tarasowe zdecydowanie to zadanie ułatwiają. Otwierają optycznie salon na ogród i dzięki nim można stworzyć strefę relaksu spójną z tarasem lub balkonem. Poza tym są proste w obsłudze i nie stanowią barier w poruszaniu się.

Okna tarasowe mają jeszcze jedną zaletę – mogą być naprawdę duże i pozwalają zwiększyć ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczeń. Okna tarasowe to nie tylko domena salonów – doskonale sprawdzą się także w kuchni, jadalni i gabinecie, a także w sypialni.

Jakie są rodzaje okien tarasowych przesuwnych?

Najczęściej wybierane drzwi przesuwne w Nisku to okna uchylno-przesuwne HST, ponieważ wyróżnia je łatwość otwierania i zamykania oraz możliwość ukrycia progu w podłodze, co czyni przestrzeń jeszcze bardziej komfortową i bezpieczną. Nieco tańszą alternatywą są okna typu smart-slide, w których skrzydło ruchome porusza się na wózkach względem nieotwieranej konstrukcji. Oprócz tego dostępne są także okna przesuwne PSK, które jednak charakteryzują się dość wysokim progiem i większą awaryjnością.